Haber

2023 seçimleri ne zaman? 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi ne zaman, hangi ayda, hangi gün, ayın hangi saatinde yapılacak? Seçim tarihi açıklandı mı?

2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı’nı belirlemek için en geç 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacaktır. Peki 2023 seçim tarihi belli mi? 2023 seçimleri ne zaman? 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi ne zaman, hangi ayda, hangi gün ve ayın hangi saatinde yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini açıkladı mı? Detaylar yazımızda…

2023 SEÇİMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Bugünkü kümelenme toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen seçim tarihine işaret ederek, “Milletimiz 14 Mayıs’ta 6’lı masaya ‘Yeter’ diyecek” ifadesini kullandı. Bu gelişmenin ardından gözler, seçim tarihinin açıklanmasının ardından cumhurbaşkanı adaylarını açıklayacaklarını açıklayan 6 Masa liderlerine çevrildi. CHP’li Engin Özkoç, “Takvim açıkladık. 30’unda 6’lı masa tekrar toplanacak. Ocak ayından sonra adayı açıklayacaklar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün partisinin kümelenme toplantısında yaptığı konuşmada, seçim tarihi için lobide dile getirilen 14 Mayıs’ı ilk kez dile getirdi.

14 Mayıs 1950’de Adnan Menderes’in kazandığı seçimi hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merhum Menderes 14 Mayıs’ta ‘Milletiniz yeter’ diyerek sandıktan ezici bir zaferle çıktı. 73 yıl sonra bire bir altıya bir masa. Başlatacağız.” dedim.

SEÇİMLER 14 MAYIS 2023’TE Mİ YAPILACAK?

Seçim tarihiyle ilgili tartışmalar uzun bir süredir devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamayla 73 yıl önceki tarihe işaret etti. Menderes’in 14 Mayıs 1950’de “Yeter artık millet” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz 73 yıl sonra aynı gün 6’lı masaya ‘Yeter’ diyecek” dedi. Olağan koşullarda 18 Haziran’da yapılması gereken seçimin 14 Mayıs’ta yapılması kesinleşti.

2. TÜR SEÇİM NE ZAMAN OLACAK?

14 Mayıs’ta 2023 seçimleri için sandık başına gidilecek. İlk turda bir kişi yüzde 50+1 oy alırsa Cumhurbaşkanı seçilecek. Olmazsa 28 Mayıs’ta ikinci çeşit için sandık başına gidecek.

habereldivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu