Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen borç limiti uyarısını yineledi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Wall Street Journal tarafından düzenlenen bir etkinlikte, kaynakların tam olarak ne zaman tükeneceğini belirlemenin zor olduğunu ancak bakanlığın ‘yeterli nakdinin’ 1 Haziran itibarıyla tükenebileceğini belirterek, ” Haziran ortası veya sonuna kadar kaynaklarımızın bize getireceğini düşünmüyoruz.”

Yellen, Kongre’nin borç tavanı konusunda harekete geçmemesi halinde Bakanlığın ve ABD Başkanı Joe Biden’ın güçlü kararlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Yellen, borç limiti uzlaşmasının mümkün olduğunu savunurken olası temerrüt riskinin finansal piyasalar için tehlikeli olacağını söyledi.

Pazartesi günü milletvekillerine bir mektup gönderen Yellen, emsal teşkil eden uyarılarda bulunarak, “Kongre borcu artırmak veya askıya almak için harekete geçmedikçe Hazine’nin artık hükümetin yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini tahmin ettiğimizi belirtmek için yazıyorum. Haziran başına kadar, potansiyel olarak 1 Haziran’a kadar sınırlayın.” sözlerini kullandı.

ABD’de federal hükümet 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaşmışken ve Hazine Bakanlığı’nın borç sınırının aşılmaması için aldığı harika tedbirler tükenirken, ABD’de müzakerelerin devam etmesine kısa bir süre kaldı. Biden yönetimi ile Cumhuriyetçilerin arasına girerek piyasalarda alarma neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu