Ekonomi

AB’den Rusya’ya yeni bir darbe: 11’inci yaptırım paketi yolda

AB Konseyi Baş Sözcüsü Eric Mamer, Brüksel’de düzenlediği günlük basın toplantısında Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AB Komisyonu’nun 11’inci yaptırım paketi önerisinin üye ülkelere gönderildiğini onaylıyorum.” Mamer, bu aşamada üye ülkelerin paket içeriğini değerlendireceğini söyledi.

Yeni yaptırım paketinin detaylarını şu an paylaşamayacağına işaret eden Mamer, bu pakette yaptırımların uygulanması, faaliyete geçmesi ve önlenmesi konularına ağırlık vereceklerini vurguladı.

“Paket, Rusya’ya ihracata ve bunun nasıl ele alınması gerektiğine bakacak.” Mamer, Rusya’nın diğer ülkelerden kısıtlı ürün ithal etmesini engellemek istediklerini söyledi.

Mamer, bu aşamada yeni yaptırım paketinin Çarşamba günü Avrupa Birliği Konseyi’ndeki üye devletlerin Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) görüşülmesini beklediğini söyledi.

Avrupa basınına göre Rusya’ya askeri amaçlarla kullanılabilecek teçhizat tedarik ettikleri gerekçesiyle AB’nin yeni yaptırım paketi teklifinde 7 Çinli şirket yer alıyor.

AB bugüne kadar Rusya’ya karşı 10 yaptırım paketini hayata geçirdi. Bu çerçevede Rusya’ya ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, petrol ve kömür, altın gibi çift kullanımlı ve lüks mallar gibi geniş bir yelpazede kısıtlamalar uygulandı. Bini aşkın kişinin ve 200’e yakın kurumun mal varlığı donduruldu.

kagizman-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu