Haber

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Alanını Ziyaret Etti

Burak KESKİNCİ / AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Beyoğlu Okmeydanı 3 BİN 550 Blok Kentsel Dönüşüm alanını ziyaret etti. Kurum, “Bizi şantiyelerde göreceksiniz. Milletimizin sorunlarının çözüldüğü alanlarda bizi göreceksiniz ve umarım bu motivasyonla, bu huzurla, bu mutlulukla İstanbul halkı adına görevimi yapmış olacağım. “

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Okmeydanı 3 bin 550 ada kentsel dönüşüm alanını ziyaret ederek, devam eden inşaat çalışmalarını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Emlak Konut GYO, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve AK ile uyum içinde gerçekleştirdi. Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe. birlikte incelendi. Kurum, ziyaretin ardından basın açıklaması yaptı. Kurum, konuşmasında tarihi yarımada başta olmak üzere İstanbul’un tarihi noktalarında gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm, afete hazırlık, yenileme ve canlandırma projelerine değindi.

“BENZER ÖRNEKLERİ GÖRECEĞİZ”

Okmeydanı’nda incelediği projeyle ilgili konuşan Kurum, “Yaklaşık 1,5 yıl önce 939 bağımsız bölümden oluşan bir projeye başladık ve vatandaşlarımız devletimizle, Beyoğlulu kardeşlerimizle el ele verip vasiyetname hazırladık. Bu neydi irade, sağlıklı, inançlı bir konut inşasıydı, milletimizin güvenliğiydi ve başlattığımız çalışmada burada bir daha sadece burada yaşayan kardeşlerimiz yaşayacak. 939 bağımsız birim vardı, Yine Beyoğlu Okmeydanı’nda yaşayan 939 kardeşimiz burada yaşayacak ve inşallah 10’uncu ay itibarıyla bu bağımsız birimleri tamamlayıp İstanbul’a kazandırmış olacağız. “İnşallah bu güzel örnekleri, bu güzel dönüşüm örneklerini göreceğiz. Vatandaşlarımızın isteği üzerine İstanbul’un istisnasız tüm ilçelerinde yerinde yapıyoruz. Yani tüm mahallelerde” dedi.

“İSTANBUL AFETLERE HAZIR OLACAK”

Afete hazırlık projelerini üç başlık altında sıralayan Kurum, “Afetlere hazır, dayanıklı bir İstanbul için çalışmalarımızı üç temel unsur üzerinde topladık. 39 ilçede 964 mahallede afet öncesinde ve afet anında neler yapacağız ama öncelikle toplanma alanları, helikopter pistleri, itfaiye teşkilatının güçlendirilmesi, arama kurtarma ekiplerimizin arttırılmasıyla milletimizi olası afetlere hazır hale getireceğiz. İstanbul’umuz 39 ilçesiyle birlikte. İkinci olarak kapsamlı bir planlama yapacağız. İstanbul’un 39 ilçesinde vatandaşlarımızla buluşup onların istek ve talepleri çerçevesinde ilçelerimizi yeniden düzenleyeceğiz. Kentsel dönüşüm projeleri ve gerçek projelerle. Vatandaşlarımızın güvenli ve huzurlu evlerde yaşaması için kentsel dönüşümü tüm ilçelerimize yayacağız.Üçüncüsü hepinizin bildiği gibi iklim kriziyle karşı karşıyayız. Artık ülkemizde ve dünyada gördüğümüz gibi Akdeniz havzasında yer alan bir ülkeyiz. İklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha fazla hissetmeye başlıyoruz. Dolayısıyla iklim krizinin yol açtığı felaketlerle de mücadele edeceğiz. “Su baskını, taşkın ve yangınlarla mücadele eylem planı çerçevesinde İstanbul’un tüm mahalleleriyle birlikte İstanbullular da bu afetlere karşı hazır olacak” dedi.

“İSTANBUL HALKI ADINA GÖREVİMİ YAPACAĞIM”

Kurum, “Bu anlamda tüm plan ve projelerimiz hazır. Bir yandan depremle mücadele ederken, bir yandan da deprem dönüşümünü gerçekleştirirken, İstanbul’un tüm medeniyetlerine ortak olmuş tarihi kentimizin tarihine ve kültürüne de sahip çıkacağız” dedi. .Meydanları canlandıracağız.Kentsel dönüşümü yaparken İstanbul’un tarihi alanlarının tarihini ve kültürünü koruyacağız.Aynı zamanda canlandıracağız.Tarihi yarımadada o kadar güzel şeyler yapacağız ki emin olun hepsi İstanbullular, tüm Türkiye, ecdadımızın bize bıraktığı emanetlerin gün yüzüne çıkacağına, Sultan Fatih’in emanetlerinin Fatih’in tüm sokaklarında ayağa kalkacağına, tüm İstanbul’un huzur ve inanç içinde yaşayacağına.” biz o sokaklarda yürüyoruz. Bizi şantiyelerde göreceksiniz. Milletimizin sorunlarının çözüldüğü alanlarda bizi göreceksiniz ve umarım bu motivasyonla, bu huzurla, bu memnuniyetle İstanbul halkı adına görevimi yerine getirmiş olacağım” dedi.

“BİLİM ADAMLARIMIZLA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ”

Bir basın mensubunun kentsel dönüşüm hazırlıklarıyla ilgili sorusuna yanıt veren Kurum, “Burada bilim insanlarımızla birlikte çalışıyoruz. Toplantılarımız daha önce kamuoyuna yansımıştı. Bilim adamlarımızın görüş, fikir ve önerileri doğrultusunda biz de bu çalışmaları yürütüyoruz.” İstanbul’un en riskli bölgelerinden başlayarak belediyelerimizle, bakanlıklarımızla çalışıyoruz.” “Kamu ve özel sektörle el ele verip en riskli noktalarda, vatandaşlarımızın tedirgin olduğu alanlarda dönüşüm projelerine başlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu