Yaşam

Bilim İnsanları Dünya’nın 2000 Katı Büyüklüğünde Pamuk Şeker Kadar Yumuşak Bir Gezegen Keşfettiler!

Belçika’da yapılan astronomi ve uzay araştırmalarında çok ilginç bir küre bulundu. Bilim adamları, Dünyamızdan binlerce ışıkyılı uzaklıkta oldukça büyük bir gaz gezegen keşfettiler. Pembe ve mavi tonları ile dikkat çeken yeni gezegenin pamuk şeker gibi hafif olduğu söyleniyor. Detaylar haberde.

Bilim insanları, uzaydaki sayıları tahmin edilemeyen gezegenler arasında yeni bir gezegen ortaya çıkardı. Ama bu sefer oburlardan çok daha farklı bir görünüme sahip.

WASP-193b kod adlı yeni gaz küresi, gezegenimizden 1232 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. Onu ilginç kılan, Jüpiter’den daha büyük olmasına rağmen oldukça hafif bir formda olmasıdır.

Öyle ki bilim adamlarına göre dünyamızdan yaklaşık 2.000 kat daha büyük olan yeni gezegenin yüzeyi, yoğunluğunun düşük olması nedeniyle karşılaştırılabilir bir formda pamuk şeker kadar yumuşak.

Aynı zamanda yeni keşfedilen kürenin Güneş ile aynı yaşta olacak kadar yaşlı olduğu tahmin ediliyor. Kendi sisteminde yıldızın yörüngesinde birbirine çok yakın dönen WASP-193b, çok sıcak bir sıcaklıkta ve yüksek hızda hareket ediyor.

Bilim adamları, oluşturduklarını iddia edemeyecekleri yaşlı gezegen üzerindeki araştırmalarına devam ediyor. Çalışmaları yürüten uzmanlara göre WASP-193b, gezegenlerin nasıl oluştuğu sorusuna değerli cevaplar sunabilir.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu