Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sayın Kemal’i ilk bıçaklayanlar onun Meclis’e getirdiği kanunsuzlardı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sayın Kemal’i ilk vuranlar, toplam oyu yüzde 1’i bile bulmadığı halde Meclis’e sırtında taşıdığı kanunsuzlar oldu.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 bin 798 afet konutu kurası ve miting için Adıyaman’a geldi. Adıyaman Üniversitesi kapalı spor salonunda düzenlenen kura programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kura çekimi artık yapıldı. Evlerimizin hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Adıyaman en çok zarar gören şehirlerden biri. 6 Şubat depreminde Adıyaman’da 8 bin 561 kişi hayatını kaybetti. 6 evimiz yıkıldı. Bini aşkın binanın yanı sıra 8 binin üzerinde acil yıkılması gereken bina ve 19’un üzerinde evimiz yerle bir oldu. Adıyaman’da yaklaşık 39 bin konut, yaklaşık 3 bin 400 iş yeri ve yaklaşık 3 bin ahır olmak üzere 45 bin 305 hak sahibi tespit edildi. Bugün 2 bin 798 konutun teslimini gerçekleştiriyoruz. İnşallah evlerimiz kavuşur. Faydalanıcılara hayırlı olsun, inşaatı devam eden 32 bin konutu yıl sonuna kadar kademeli olarak teslim edeceğiz, barınma sorununu çözmek için birçok adım attık. Acil barınma ihtiyacının karşılanması için Adıyaman’a 91 binin üzerinde çadır gönderildi. Burada 35 bine yakın konteyner kurarak 118 bin vatandaşa hizmet verdik. Toplam 1,2 milyar lira kullanarak 27 bin 609 haneye kira yardımı sağladık. Artık kalıcı konutlarla yeni bir aşamaya geçtik. Elbette şehirlerimizin sadece konutlarını yapıp sokaklarını, meydanlarını yeniden düzenlemiyoruz, aynı zamanda şehirlerimizi Türk yüzyılına hazırlayacak temel altyapıyı ve büyük yatırımları da hayata geçiriyoruz. Savunma sanayi yatırımlarının deprem bölgesindeki şehirlerimize yönlendirilmesi amacıyla konut ve istihdam projesi başlattık. Adıyaman’da savunma sanayi firmalarıyla üretim tesisi kuruyoruz. Yıl sonuna kadar gerçek anlamda devreye girecek. Özel şubemizin şehre ilgisi artarak devam ediyor. Mayıs seçimlerinde gençlerimize destek olacak bir fon kuracağımızın sözünü verdik. Önceliğimiz kadınlarımız ve gençlerimiz olacak. Projelerle Adıyaman’ı ve tüm deprem şehirlerini eskisinden daha güzel hale getireceğiz. “Bu kadar büyük bir felaketi bu kadar kısa sürede atlatabilecek hiçbir ülke yoktur” dedi.

“Türkiye artık eski Türkiye değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem sınır ötesimizde hem de şehirlerimizde bir anda artan terör hareketleri, provokasyonlar, provokasyonlar ve tuzaklar boşuna değildir. Bunların hepsi yolumuzu kesmek için yazılan senaryonun parçası olarak tasarlanmış araçlardır. Bir tane var.” Bu oyunu kuranların bilmediği şey şu ki, Türkiye artık eski değil.” Çeyrek asır önceki Türkiye’de 3-5 milyar dolarlık operasyonlarla ekonomimiz çöker, 3-5 hareketle güvenliğimiz bozulur, 3-5 provokasyonla huzurumuz bozulurdu. Siyasi iktidarların ve vesayet altındaki kurumların zayıf olması nedeniyle bu kolay operasyonların önüne geçilemediği için istikrarsızlık ortamı bizim için sorun oldu. “Kara bulut iklimi eksik olmazdı. Milletimizden aldığımız güçle önce güvenimizi ve istikrarımızı sağladık. Birçok tuzakla yolumuzu kesmeye çalıştılar. Çok şükür her yolu denediler ve biz de onları birer birer aştık. Demokrasi ve kalkınma hamlelerimizi kararlılıkla hayata geçirdik” dedi.

“Sayın Kemal’i ilk vuranlar onun Meclis’e getirdiği kanunsuzlar oldu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En son geçen yıl mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şanslarını denediler. Normalde yolda selamlaşmayanları ittifak çatısı altında birleştirdiler ama yine de başaramadılar. Bütün günahlarını sırtına yüklediler.” Sayın Kemal’in sırtına binip kenara çekildi. Bunu ilk yapanlar Sayın Kemal’e hançeri vuranlar oldu.” “Toplam oyları yüzde 1’i bile bulmadığı halde onu sırtında Meclis’e taşıyan kanunsuzlar vardı” dedi.

“Şimdi bazı belediyeler için akıllara durgunluk veren bir arama başlattılar.”

Erdoğan, “Şimdi yaklaşan yerel seçimlerde bazı belediyeleri kaybetmemek için yine akıl almaz arayışlara giriştiler. Terör örgütleriyle ilişkisi tescilli partilerle işbirliği yapmaları mı gerektiğini düşünüyorsunuz? Terör örgütlerinin kanadı altına girdiler. Daha önce Çağlayan Adliyesi’ne saldıran teröristler, emperyalistlerin ülkemizi köşeye sıkıştırmak için kullandıkları her araca sarılacaklarını mı sanıyorsunuz? Garip bir telaş ve saldırganlıkla pazarlık yapmaya çabalıyorlar, bir yandan da çatışma halindeler. Milletimiz 6’lı tablonun düştüğü duruma bakıp, ne mutlu ki onların eline kalmamışız diye dua ediyor. Mart seçimlerinden sonra da milletimiz muhtemelen aynı şekilde şükredecektir. Ülkemize ve milletimize minnettarız. “Şehirlerimize, deprem bölgelerimize ne yapabiliriz” diye bakıyoruz. – ADIYAMAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu