Ekonomi

Demokratların yeni lideri Jeffries oldu

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin 3 Ocak’ta vazifeye başlayacak Kongrede tekrar başkan adayı olmayacağını açıklamasının akabinde, Demokratlar Hakeem Jeffries’i yeni liderleri olarak belirledi.

ABD Temsilciler Meclisinde 3 Ocak’ta yeni başlayacak periyotta çoğunluğu Cumhuriyetçilere kaptıran Demokratlar, yeni başkanlarını seçti.

Nancy Pelosi’nin 20 yıldır sürdürdüğü liderlik görevine tekrar aday olmayacağını açıklamasının ardından, tek aday New York Temsilcisi Hakeem Jeffries, yeni lider oldu.

Jeffries, ABD Kongresinin tarihinde Senato veya Temsilciler Meclisindeki herhangi bir partinin lideri konumuna seçilen ilk siyahi oldu.

Jeffries kimdir?

New York’un Brooklyn bölgesinde 4 Ağustos 1970’de doğan ve avukatlık yapan Jeffries, 2013’ten bu yana Temsilciler Meclisi üyesi.

Uzun müddettir “Pelosi’nin veliahtı” olarak anılan Jeffries, Temsilciler Meclisinde Adalet ve Bütçe Komitelerinde yer aldı.

Pelosi, 17 Kasım’da meclisin çoğunluğunun Cumhuriyetçilere geçmesinin akabinde tekrar Demokratların liderliği için aday olmayacağını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu