Haber

Depremzede fırsatçılığı: Konya’da ev kiralarına yüzde 40 zam

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen büyüklükleri 7,7 ve 7,6 olan depremlerin ardından bu bölgelerde yaşayanlar farklı illere göç etti.

Konya’ya göç eden depremzedelerin bir kısmı kiraladıkları evlerde yaşamaya başladı.

‘Kayıt dışı emlakçılar ve ev sahipleri artıyor’

Bunu fırsata çeviren bazı emlakçılar ve ev sahipleri evleri yüzde 30-40 zamla depremzedelere kiralamaya başladı.

Duruma tepki gösteren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, odaya kayıtlı hiçbir emlakçının fiyat artışı yapan maliklerin evlerini kiralamadığını belirtti.

Fiyat artışının resmi olmayan emlakçılar ve ev sahipleri tarafından yapıldığını söyleyen Altınay, şunları kaydetti:

“İnanın komisyon bile istemiyoruz”

Gerek Valiliğimiz, gerek kaymakamlıklarımız, gerek muhtarlıklarımız, Konya Emlakçılar Odası, Ticaret Odası ve tüm STK’larımız ile elimizden geldiğince iş birliği içinde gerekli tüm yardımları yapmaya devam ediyoruz. Sıradan vatandaşlarımız ahlaken düşük. Bir nebze de olsa morallerinin düzelmesi ve sıcak bir ortamda yaşamaları için gerekeni yapıyoruz. Bu ortada mesken sahiplerinden destek verenler var. Konya Emlakçılar Odası ve Ticaret Odası üyelerimizden takviyeler geliyor. İnanın heyet talebimiz bile yok.

“Fiyat aralığı çok yüksek olan yerler var”

Kendi araçlarımızla vatandaşlarımızın yerleşmesi için her türlü çabayı ve gayreti gösteriyoruz. Orada da arka uçlar var. Her kesimde olduğu gibi topluluğumuzda da kesinlikle varlar. Vatandaşın kiralamaya çalıştığı yerlerde oldukça yüksek fiyat aralığına sahip yerler bulunuyor. Konya Emlakçılar Odası olarak tüm üyelerimizle birlikte fiyat artıran hiçbir malikin evini kiralamayız. Yapmamaya karar verdik. Bir de kira bile almayan ya da kiranın yarısını talep eden ev sahiplerimiz var.

Kiralar yüzde 30-40’ın ortasında yükseldi

Fiyat artışlarının yüzde 30-40 civarında olduğunu vurgulayan Altınay, şöyle konuştu: “Resmi olmayan emlakçılar ve kötü niyetli ev sahipleri yüzünden kiralar yüzde 30 ila 40 arasında arttı. 5 bin lira olan ev 7 bin liraya, 7 bin lira olan ev 10 bin liraya yükseldi. Müstakil dubleks ev veya bahçeli villalarda 20 bin liraya kadar ilan verildiğini görüyoruz. O bölgelerde 7 bin liraya o evlerde oturuyorlar.”terimleri kullandı.

kirkagachaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu