Teknoloji

Dijital Şiddetin Kadın Mağdurları!

Kadınları orantısız bir şekilde etkileyen bahisler hakkında farkındalık yaratmak isteyen Kaspersky, dijital dünyada kadınların, ev içi tacizciler tarafından kurbanlarını takip etmek için kullanılan zımni gözetleme yazılımı olan taciz yazılımlarının kurbanı olduklarını duyurdu.

Kaspersky State of Stalkerware 2022 raporuna göre, geçen yıl dünya çapında yaklaşık 30.000 taşınabilir kullanıcı izleme yazılımının hedefi oldu. Kaspersky Security Network’e göre 2022’de Türkiye, izleme yazılımlarından en çok etkilenen 10. ülke oldu.

2023 yılında Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken, tüm dünyada yerel, ulusal ve küresel toplumsal cinsiyet sorunlarına yönelik çalışmalar yapılıyor. Bunlardan biri Kaspersky’nin The State of Stalkerware Report’u”. Kaspersky, her yıl dünya çapında gözetim yazılımlarından etkilenen insan sayısını daha iyi anlamayı amaçlayan yıllık bir rapor yayınlıyor.

Kaspersky’nin raporuna göre, 2022’de dünya çapında 29.312 benzersiz kişinin izleme yazılımından etkilendiğini ortaya koyuyor. Bu sayı, 2021’de etkilenen 32.694 kullanıcıyla tutarlı. 2021’den önceki yıllarda istikrarlı bir düşüş eğiliminin ardından, bu göreli istikrar, küresel ölçekte dijital tacizin altını çiziyor ve sorunun kendi kendine ortadan kalkmayacağını gösteriyor.

Kaspersky Security Network’e göre 2022 yılında Türkiye ve Suudi Arabistan, kullanıcıların takip yazılımlarından en çok etkilendiği ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Genel olarak Kaspersky, dünya çapında 176 ülkede takip yazılımı olaylarını tespit etti ve dijital tacizin tüm ülkeleri etkileyen küresel bir fenomen olmaya devam ettiğini açıkladı.

Taciz İçeriğine Dikkat!

takip yazılımı,Kısaca akıllı telefon cihazlarına gizlice yüklenebilen ve faillerin bireyin özel hayatının her anını bilgisi dışında izlemesine olanak tanıyan, piyasada bulunan bir yazılım olarak özetlenebilir.

Failin bir cihaza fiziksel erişimini (ve parolaları) gerektirdiğinden, takip yazılımları genellikle kötü amaçlı bağlantılarda görünür. Kaspersky tarafından toplanan bilgiler anonimleştirilirken, diğer araştırmalar bu tür dijital şiddetten en çok kadınların etkilendiğini gösteriyor. Dijital şiddetin şiddetin bir başka boyutu olduğu ve mağdurlar üzerinde gerçek ve olumsuz etkileri olan çevrimdışı şiddetin bir devamı olduğu anlaşılmalıdır.

University College London’da (UCL) Doçent ve UCL Toplumsal Cinsiyet ve Teknoloji Araştırma Grubu Başkanı Dr. Leonie Maria Tanczer, Kaspersky’nin araştırmasının önemine dikkat çekiyor: “Teknoloji odaklı baskı ve denetim biçimlerinin ölçeği ve doğasına ilişkin nicel kanıtlar oldukça sınırlı kaldığından, izleme yazılımı verilerine sahip olmak paha biçilmezdir. Rapor yalnızca Kaspersky’nin BT güvenlik çözümlerini kullanan taşınabilir kullanıcılar hakkında bilgi sağlarken, izleme yazılımı kullanımı göründüğünden çok daha fazladır. Sonuç olarak, bunlar, gözetim yazılımlarının yalnızca tespitini değil dağıtımını da artıran hem yasal hem de teknik hafifletme stratejilerinin gelişimini hızlandırmak için araştırma, endüstri ve uygulamaya yönelik teşvikler sağlamaya yardımcı olabilecek endişe verici ancak yararlı rakamlardır.”diyor.

WWP TR İletişim Müdürü Anna McKenzie ekliyor: “Stalkerware’in Durumu” raporu gibi araştırmalar, statükonun değerli bir teyididir, ancak bunu değiştirmek için daha fazlasını yapmalıyız. Kaspersky ile işbirliği içinde geliştirildi ve uygulandı #NoExcuse4Kötüye Kullanım Hashtag ile, teknolojiyle geliştirilmiş istismarlara ve taciz yazılımlarına yönelik savurgan toplumsal tutumları ele alma yolunda ilk adımımızı attık. Dijital cihazlar ve çevrimiçi alanlar, istismarcı ortakların, ortaklarının yaşamları üzerindeki kontrollerini artırmaları için mükemmel bir ortam sağlar. Bununla birlikte, bir partnerin telefonunu kontrol etmek, e-postalarını okumak, pozisyonundan haberdar olmak ve şifresini bilmek o kadar yaygın hale geldi ki, erkekler birden fazla taciz edici davranış sergilediklerinin farkında bile değiller. Dijital şiddetle ilgili düzenleme, kapasite geliştirme ve genel farkındalığı artırma ihtiyacının ötesinde, istismarı geniş çapta ve erken yaşlardan itibaren destekleyen teknoloji destekli istismarcı tutumları ele almanın son derece değerli olduğuna inanıyoruz.”

Kaspersky, kullanıcıların korumasını kolaylaştırmak için aktif olarak çalışıyor. Bu çabanın bir parçası olarak Kaspersky, bir cihazda izleme yazılımı bulunduğunda bildirim gönderen Gizlilik Uyarısını güncelledi. Güncelleme, bildirimin artık yalnızca kullanıcıyı cihazda izleme yazılımının bulunduğu konusunda bilgilendirmekle kalmayıp, aynı zamanda izleme yazılımının kaldırılması durumunda yükleyicinin bilgilendirileceği konusunda kullanıcıyı uyardığı anlamına gelir. Kaspersky’nin Gizlilik Bildirimi, 2019’da kullanıma sunulduğundan beri izleme yazılımlarına karşı koruma sağlamak için şirketin tüm tüketici güvenliği çözümlerine dahil edilmiştir.

“Her yıl binlerce insan casus yazılımların kurbanı oluyor. Açık şiddet teması göz önüne alındığında, bu endişe verici bir eğilim ve bu nedenle, konuyu ele almak için yelpazenin farklı uçlarında çalışıyoruz. Farkındalık yaratmanın, uzmanlığımızı paylaşmanın ve iş ortaklarımızla çalışmanın yanı sıra, Kaspersky artık cihazlarında izleme yazılımı olan kullanıcılar için Kapalı İhtar’ı güncelledi, böylece kullanıcılar artık yazılımın kaldırılması durumunda failin bunu fark edeceğinin farkında olacak. Bunun arkasındaki sebep basittir: Yazılım silinirse, izleme yazılımının yüklendiğine dair kanıtlar ortadan kalkar ve fail bir cihazın kontrolünü kaybederse durum tırmanabilir. mağdurların mümkün olan en güvenli sonuca ulaşmak için en iyi hareket tarzını anlamalarını sağlamak ve bu tür dijital şiddet eğilimini tersine çevirmek.”Kaspersky Dışişleri Kıdemli Direktörü Christina Jankowski diyor.

Kaspersky, bilgi paylaşmak ve hem profesyonelleri hem de mağdurları desteklemek için mağdur savunma hizmetleri ve fail programlarından araştırma ve devlet kurumlarına kadar aile içi şiddet alanında uzmanlar ve kuruluşlarla birlikte çalışır. Kaspersky, takip yazılımlarıyla ve aile içi şiddetle mücadeleye adanmış ülkeler arası bir grup olan Takip Yazılımlarına Karşı Koalisyon’un kurucu ortaklarından biridir. Kaspersky, 2021-2023 yılları arasında Avrupa Birliği Haklar, Eşitlik ve Vatandaşlık Programı tarafından finanse edilen AB projesi DeStalk’ın konsorsiyum ortağı oldu. Ayrıca, Haziran 2022’de Kaspersky, izleme yazılımı ve izleme uygulamaları için cihazları kontrol etmeye yönelik ücretsiz, güvenilir ve kullanımı kolay bir araç olan TinyCheck hakkında daha fazla bilgi paylaşmak için bir web sitesi başlattı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu