Ekonomi

Eksim Enerji, iki rüzgar santralinde kapasiteyi 150 megavat artıracak

Eksim Enerji, kapasitesini Geyve Rüzgar Santrali’nde (RES) 98 megavat ve Silivri RES’te 52 megavat olmak üzere 150 megavat artıracak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Eksim Holding’in %100 yenilenebilir enerji şirketi Eksim Enerji, Geyve’deki rüzgar santrallerinin kapasitesini artırmak amacıyla 22 türbin tedariki için Alman türbin üreticisi Nordex ile anlaşmaya vardı. ve Silivri’dir.

Anlaşma ayrıca 10 yıllık bir türbin bakım ve onarım hizmeti olan “Premium Servis” i de içeriyor.

Anlaşma kapsamında, Sakarya’da bulunan 50 megavat meclis gücüne sahip Geyve RES’in kapasitesi 98 megavata, İstanbul’da bulunan 63 megavat meclis gücüne sahip Silivri RES’in kapasitesi ise 52 megavat artırılacak. Kapasite artırımı için Geyve RES’te 14 adet, Silivri RES’te 8 adet N163/6.X model türbin kullanılacaktır.

Nordex’in Türkiye’deki ilk ısıtmalı kanatlı türbinlerinin kullanılacağı Geyve RES’teki kapasite artışı 2023’te, Silivri RES’teki kapasite artışı ise 2024’te devreye alınacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eksim Power Genel Müdürü Sabahattin Er, rüzgar ve güneş enerjisi odaklı olarak yenilenebilir enerji üretiminde büyümeye devam edeceklerini belirtti.

Önümüzdeki dönemde yaklaşık 50 megavatlık bir projenin hayata geçirileceğini ve bunun için diğer rüzgar santrali alanlarında kapasite tahsisinin sağlandığını kaydeden Er, “Eksim Enerji olarak bugüne kadar geliştirdiğimiz 260 megavatlık kapasitemizi devreye sokmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. YEKA RES-3 yarışmalarından kazandığımız rüzgar enerjisini en kısa sürede işletmeye alıyoruz.Mevcut portföyümüz tamamlandığında yerli yaklaşık 925 megavatlık rüzgar kapasitesine ulaşmış olacağız. Bunun dışında yurt içi ve yurt dışında yeni projeler geliştirme araştırmalarımız devam ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

Nordex Satış Müdürü (CSO) Patxi Landa, “Nordex yıllardır Eksim ile yakın çalışıyor ve rüzgar çiftlikleri için teknolojimizi seçmeleri, uzun süredir devam eden ortaklığımıza duydukları güvenin devam ettiğini bir kez daha gösteriyor” dedi. sözünü kullandı.

Landa, 3,5 gigawatt kapasiteli kurulumları ile Türkiye rüzgar enerjisi sektöründe lider konumda olduklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu