Ekonomi

Erdoğan’ın talimatı sonrası yeni zam varsayımı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ilk kabine toplantısının ardından seçim döneminde temel ücretliler, memurlar ve emeklilere verilen sözleri hayata geçirmek için kolları sıvadı. Bakan Işıkhan, başta Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu olmak üzere bakanlığa bağlı bürokratlardan brifing alarak mesaisine başladı. En düşük memur maaşı, taban ücret ve emekli maaşı zammı maaş istikrarını sağlamak için bütçeyi doğrudan etkileyeceği için yapılacak zamda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tavrı da belirleyici olacak. Kamu personelinde en düşük ücretin ardından kamu sektöründe 20 bin liraya yükseldi.

EN AZ 11 BİN TL BEKLENİYOR

Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak geçici zammı belirlemek için anket yapılırken, Kurban Bayramı’nın hemen ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. Çalışma Bakanı Işıkhan’ın başkanlık edeceği komisyon toplantısında ara zam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenecek. Ortalama artışın belirlenmesinde ise Temmuz ayının ilk haftasında açıklanacak Haziran bilgileri ile ortaya çıkacak olan 6 aylık enflasyon belirleyici olacak. Sabah’ın haberine göre sosyal yardım payı ile birlikte yaklaşık yüzde 30’luk artışla asgari ücretin 11 bin lira seviyesine çıkması bekleniyor. Bakan Işıkhan’ın masasındaki bir diğer değerli madde de memur ve emeklilere yapılacak zam hazırlıkları. Emeklilik yaşı (EYT) maddesinden yararlanarak emekli olanlarla birlikte yaklaşık 15,6 milyon emekli, enflasyon artışı ile birlikte sosyal yardım hissesi de alacak.

BAĞLANTISI OLMAYAN EYT ÜYESİNE AYLIK 25.520 TL Avans

2 milyonu aşkın başvurunun büyük çoğunluğuna emeklilik yaşı yasası kapsamında emekli maaşı bağlanırken, Mart ayında başvuran ancak işlemleri tamamlanmayanlar heyecanla bekliyor. Haziran ayının prestijiyle başvuru tarihinden 90 gün geçmesine rağmen aylık maaşını alamayanlar 25 bin 520 lira (net asgari ücretin 3 katı) avans talep etme hakkına sahip oluyor. SGK tarafından aylık almaya hak kazandığı tespit edilen kişiler, yazılı talepte bulunmaları halinde ileride alacakları aylıktan mahsup edilmek üzere avans ödemesi yapabilirler.

470 BİN GÖREVLİYE EK GÖSTERGE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 3600 ek göstergenin birinci dereceye gelen herkesi kapsayacak şekilde düzenlenmesine yönelik kanun teklifini hazırladı. Temmuz ayında kamu çalışanlarına yapılacak ek artışla birlikte tüm kamu çalışanları için 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılacak. Düzenlemeden ilk etapta 470 binden fazla memur yararlanacak. Bu düzenleme ile 600 puanlık artışla 25 yaşındaki çalışanın maaşına bugün itibari ile yaklaşık 2 bin 115 lira eklenirken, ikramiye artışı ise 53 bin liradan başlayacak.

SSK İLE BAĞ-KUR PRİM GÜN SAYISI EŞİTLENDİ

BAĞ-Kur primlerinin 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi çalışmaları önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Bakan Işıkhan’ın öncelikli belgeleri arasında yer alan prim düzenlemesi ile emeklilik sisteminde yeni bir dönem başlayacak. Yeni düzenleme ile 1.800 gün prim indirimi esnafa 5 yıl erken emekliliğin kapısını aralayacak. Ayrıca kamuda taşeron personel geçişine de son verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu