Ekonomi

FAST ve diğer fon transferlerinin en güvenli şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak SİPER hizmete açıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Anında ve Sürekli Para Transferi (FAST) Sistemi için değerli bir katman hizmeti olan, hızlı bilgi ve işlem yapılmasını sağlayan “Güvenlik Katmanlama Hizmeti”ni (SIPER) geliştirerek hizmete sunmuştur. Dolandırıcılık başta olmak üzere yasa dışı kullanımların tespitinde belge aktarımı.

7/24 anında para transferi sağlayan FAST Sistemi Aralık 2020 prestijiyle hizmete açıldı. FAST ile tüm kullanıcılar 7 gün 24 saat ucuz, hızlı ve kolay bir şekilde hayatlarının ortasında para transferi gerçekleştirebiliyor. farklı finans kuruluşlarındaki hesaplar ve katılımcı finans kuruluşları, işlem taraflarını saniyeler içinde anında bilgilendirebilir. Fon transfer işlemlerinin saniyeler içinde gerçekleşmesi, menkul kıymet risklerinin yönetimini zorunlu hale getirdi. Bu çerçevede TCMB, anlık ödemelerin en güvenilir şekilde yapılmasını ve tabana yayılmasını sağlamak amacıyla SİPER platformunu geliştirerek hizmete sunmuştur.

SİPER platformu, para transferini başlatan kurum ile alıcı kurum arasında hukuka aykırı bir işlem olma riskine ilişkin bilginin saniyeler içinde paylaşılmasını ve sistemdeki tüm katılımcıların bilgilenmesini sağlar. SİPER sadece FAST için değil tüm para transferi işlemlerinde kullanılabilir.

SİPER henüz finans kuruluşlarının hizmetine açılmış olmasına rağmen platform üzerinden haberleşmeye başlayan dört banka, bugün kazandığı prestij ile testleri ve teknik sertifikaları başarıyla tamamladı. 2023 yılının ilk çeyreğinde tüm FAST üyesi finans kuruluşlarının SİPER entegrasyonunu tamamlaması beklenmektedir. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu