Ekonomi

Fed/Bowman: Daha fazla faiz artırımına ihtiyaç var

Bowman, “Son aylarda, bazı enflasyon ölçütlerinde düşüşler gördük, ancak hala yapacak çok işimiz var, bu nedenle Aralık toplantımızdan sonra belirttiğimiz gibi, FOMC para politikasını sıkılaştırmak için faiz oranlarını belirledi” dedi. Salı günü Miami’de Florida Bankers Association ile bir etkinlikte. Artarak devam etmesini bekliyorum.”

Politika yapıcılar geçen yıl dört yılın zirvesine çıkan enflasyonu baskılamaya çalışırken, sıkılaştırma politikalarını bitirmediklerini bildiriyorlar. Yetkililer, Aralık ayında yarım puanlık artışı oybirliğiyle kabul ederek gösterge faiz oranı hedefinin yüzde 4,25 ila yüzde 4,5 aralığına getirilmesini onayladı.

Toplantıda açıklanan yeni ekonomik varsayımlar, 19 Fed yetkilisinden 17’sinin bu yıl faiz oranlarını yüzde 5’in üzerine çıkardığını gösterdi. Hiçbir politikacı 2023’te faiz oranlarını düşürmeyi beklemiyor. Yetkililer bir sonraki toplantıyı 31 Ocak ortasından 20 Şubat’a kadar yapacak.

Gelecekteki faiz hareketlerinin ölçeğinin ve yetkililerin faiz artırımlarını hangi noktada durduracağının enflasyonda olup bitenlere göre belirleneceğini kaydeden Bowman, “enflasyonun zirve yaptığına dair ikna edici işaretler” görmek istediğini ve “tutarlı” beklentiler aradığını sözlerine ekledi. “Bunun olduğunun kanıtı.

haber-tavas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu