Ekonomi

Fiyat kontrolleri yapmak ve haksız uygulamaları önlemek için toplantılar devam ediyor

Dünyadaki gıda fiyatlarının yüksek olması, gıdaya erişim sorunu, kuraklık gibi etkenler spekülatif fiyat artışlarına getirildiğinde ortaya çıkan rakamlar tüketiciyi zorlamaktadır.

Fiyat kontrolleri yapmak ve haksız uygulamaların önüne geçmek amacıyla faaliyete geçen Gıda ve Tarım Ürünleri Piyasaları İzleme ve Değerleme Kurulu dün bir toplantı daha düzenleyerek gelişmeleri değerlendirdi.

Spekülatif fiyat artışlarını engelleme çabaları artacak

Kurul toplantısında spekülatif fiyat artışlarının önlenmesine yönelik çalışmaların artırılmasına karar verildi.

Toplantıya bakanlık temsilcileri ve ilgili kurumlar katıldı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ile ilgili kurum temsilcileri, Hazine ve Maliye Bakanı’nın ev sahipliğinde düzenlenen Gıda ve Tarım İşleri Piyasaları İzleme ve Değerleme Komisyonu toplantısına katıldı. Nureddin Nebati.

Çiğ süt ve kırmızı et pazarı görüşüldü

Toplantıda Komite’nin daha önce almış olduğu kararlarda gelinen seviye ve yapılan çalışmalar değerlendirildi. Çiğ süt ve kırmızı et piyasası başta olmak üzere gıda arz güvenliği ele alındı.

Yurt içi ve yurt dışı arz ve fiyatlar incelendi

Komitede, gıda ve tarım ürünlerinin yurt içi ve yurt dışı arz ve fiyatlarına ilişkin son gelişmeler değerlendirildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri yem ve gübre sektöründe daha aktif rol alacak

Gerekli önlemlerin alındığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Öte yandan, bazı tarım ve gıda ürünlerinde maliyetlerdeki gelişmelerden bağımsız olarak haksız ve spekülatif fiyat artışlarının yaşandığına dikkat çekilerek, fiyat artışlarının önüne geçilmesi için ilgili kurumlarca gerekli çalışmaların sürdürülmesine karar verildi. bu yönde artar.

Ayrıca Tarım Kredi Kooperatiflerinin yem ve gübre sektöründe daha aktif rol almasına yönelik adımlar atılacaktır. Önümüzdeki dönemde gıda arz güvenliğinin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla fiyat istikrarı gözetilerek ilgili kurumlarla güçlü iş birliğine devam edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu