Haber

Fransa’da bir otomobil sürücüsü göstericilerin üzerine direksiyonu kırdı!

Fransa Anayasa Konseyi’nin emeklilik reformunu ana hatlarıyla onaylama kararına tepki olarak ülkenin çeşitli kentlerinde gösteriler düzenlendi. Paris’in farklı noktalarında toplanan göstericiler Konsey’in kararını protesto etmeye devam ederken, polis göstericileri dağıtmaya çalışıyor. Otobüs duraklarının camlarını kıran ve yoldaki çöp bidonlarını yakan göstericiler, “Paris, ayağa kalk!” diye bağırdı. sloganı atıyor. İtfaiyeciler alevleri söndürdü.

112 KİŞİ TUTUKLANDI

Polis ve göstericiler arasında zaman zaman gerilim yükselirken, polis göstericilere cop ve göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor. Fransız basını başkentte 112 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

ARAÇ KALABA BAĞLANDI: 7 YARALI

Bordeaux kentinde bir araç göstericilerin ortasında kaldı. O anlar kameralarla kaydedilirken, 7 kişinin yaralandığı, 2’sinin durumunun ağır olduğu açıklandı. Araç sürücüsünün direksiyon hakimiyetini mi kaybettiği yoksa kasıtlı mı yaptığı henüz bilinmiyor.

VALİLİK BİNASI SALDIRILDI

Nantes şehrinde öfkeli kalabalık Valilik binasına cam şişeler fırlattı ve polisle göstericiler arasında gerilim yükseldi. Protestocular Nantes’te tramvay hattını ateşe verdi. Haftalardır polis ve göstericiler arasında şiddetin yaşandığı Rennes kentinde sokaklar karıştı. Protestocular bir polis karakolunu ateşe verirken, polis yangını toma ile söndürdü. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’dan yaptığı açıklamada Rennes’te bir polis karakolu ve kilisenin yıkıldığını belirterek, bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

MACRON İMZALANDI, YASA ARTIK RESMİ GAZETE’DE

Ülke ateş yerine dönerken, Cumhurbaşkanı Macron olayları daha da alevlendirecek imzaya imza attı. Söz konusu yasa, Anayasa Konseyi’nin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran reformu onaylamasının ardından Macron tarafından imzalanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Reformun yasalaşmasıyla birlikte ülkede emeklilik yaşı kademeli olarak 64’e çıkacak. 2030 yılına kadar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu