Ekonomi

Harran Üniversitesi Sanayi-Üniversite İşbirliği Projesi Rejeneratif Pamuk Üretiminde Türkiye’de Bir İlk Olacak

Harran Üniversitesi’nde Sanayi-Üniversite iş birliğiyle Türkiye’de bir ilk olacak rejeneratif pamuk lifi üretimi ve dokuma sektöründe kullanımına yönelik proje geliştirildi.

Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çopur başkanlığında Gaziantep Üniversitesi Dokuma Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Güneşoğlu, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ali Fuat Tarı ve Doç. Dr. Hasan Haliloğlu ile birlikte hazırlanan ve Kahramanmaraş’ta bulunan MARITAŞ Denim San. ve Tic. A.Ş’nin ‘Harran Ovası Koşullarında Üretilen Rejeneratif Pamuk Lifleri ile Denim Kumaş Yapılarının Geliştirilmesi ve Performans Özelliklerinin Belirlenmesi’ adlı proje Üniversite-Sanayi İşbirliği programı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir.

Özellikle pamuk ekili alanların güzelleştirilmesi ve toprağın daha verimli hale getirilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından onaylanan ve temel ilkeleri geliştirilen onarıcı tarım projesi güncel araştırmalar açısından değerli bir yere sahiptir. Proje ile toprak verimliliğinin ve besin döngüsünün optimize edilmesi, karbon, azot ve fosfor gibi toprak besin maddelerinin tutulmasını kolaylaştıran bir toprak yönetim planının uygulanması, iz rotasyonu ile biyoçeşitliliğin artırılması ve son olarak toprak verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında; Toprak sağlığının iyileştirilmesi, biyoçeşitliliğin arttırılması, sentetik pestisit ve gübre kullanımının kısıtlanarak eser kalıntılardan yeşil gübre kullanılması, toprak işleme ve örtücülükte daha az sıklıkta ekim yapılması ve kışın pamuk ekim alanlarının rotasyona tabi tutulması. Yem bitkileri veya mercimek ekilerek bitkilerle kaplanması mümkün olacaktır. Ayrıca proje h Hayvancılık entegrasyonu ile doğal gübre elde edilmesi sonucunda doğal döngünün sağlanması, toprağın azotla zenginleştirilmesi ve karbon tutulumunun arttırılması birincil amaçları olan rejeneratif tarım uygulamaları ile elde edilecek pamuk liflerinin üretimde kullanılması. , endüstriyel tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılması ve topraktaki organik karbonun geri kazanılması. dokuma işletmelerinin sürdürülebilir üretim anlayışına büyük bir takviye sağlayacaktır.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Mehmet Ali Çullu; “ Bu proje, ülkemizde pamuk üretiminde lider konumda olan Şanlıurfa’da yol gösterici akademik çalışmalar yürüten Ziraat Fakültemiz Tarla Bitkileri Bölümü ve MARİTAŞ Denim San.Tic. A.Ş. işbirliği ile; Rejeneratif pamuk lifi üretimine yönelik temel ilkelerin geliştirilmesi, lif üretim sürecinin uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından bir rejeneratif tarım uygulaması olarak tescillenmesi ve konvansiyonel pamuk lifi üretimi ile karşılaştırmaya imkan verecek paralel üretim faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlanmaktadır.

Dijital tarım uygulamaları ile toprak özelliklerinin izlenmesi, başta su olmak üzere tarımsal tüketimin izlenmesi ve karbon ayak izinin hesaplanması, rejeneratif pamuk lifi özelliklerinin belirlenmesi, rejeneratif pamuk lifi örneklerinin iplik ve denim kumaş üretiminde kullanımı, iplik ve kumaş mekanik, boyanabilirlik ve konfeksiyondaki değişiklikler konfor özellikleri. içeriği ile hazırlanmıştır. Rejeneratif pamuk lifi üretimi ve dokuma sektöründe kullanımı konusunda ülkemizdeki ilk üniversite-sanayi işbirliği örneğidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kirikhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu