Haber

İletişim Başkanlığı’ndan ‘İsrail’e jet yakıtı’ açıklaması

İstanbul İstiklal Caddesi’nde eylem yapan gençlerin darp edilerek gözaltına alınması ve bugün Ticaret Bakanlığı’nın İsrail’e yönelik ihracat kısıtlaması getirmesiyle ‘İsrail ile ticaretin kesilmesi’ tartışması farklı bir boyut kazandı.

İnşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden uçak benzini ve jet takıtına kadar 54 ürün grubunu kapsayan ihracat kısıtlaması sonrası “İsrail’in jet yakıtları, Türkiye’den gidiyor” haberleri gündeme geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM) ise bu haberleri yalanladı. Merkez bahse konu yakıtın, Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail’e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtı olduğunu iddia etti: “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) verilerinde de görülen jet yakıt satışının İsrail savaş uçaklarıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bahse konu yakıt, İsrail’e gönderilen bir yakıt değil, tamamen Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail’e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtıdır. Yakıt alan uçakların tamamı yolcu uçağıdır. Kamuoyunun hassasiyetleri üzerinden yürütülen manipülasyon kampanyalarına itibar etmeyiniz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu