Haber

İmamoğlu’nun metro çelişkisi… 13 dedi, yardımcısı 46 km! Gerçek rakam farklı.

  • Haber7 – ÖZEL

Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir metro sınırının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi: İBB’nin sorumluluğundaki metroyu onlar yapmadığı için biz devraldık. 3 yıl oldu maalesef bu büyükşehir belediyesi İstanbul’a çivi bile çakamadı. ” söz konusu. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun metro karnesini gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt vermeye çalışan İmamoğlu ve ekibi, iki gün ortasında karşı karşıya geldi. Gerçeğin farklı olduğu ortaya çıktı.

İMAMOĞLU: 13 KM YAPTIK

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 13.27 kilometre metro yaptıklarını savundu. İmamoğlu’nun 9 Nisan’da yaptığı açıklamada, “ Çivi mi istiyorlar? Dürüst olmak gerekirse, sana bir çivi göstereyim. Burada kocaman bir çivi var. Bu tam 13.27 kilometre, Ekrem İmamoğlu’nun ortalaması.”ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU’NUN YARDIMCISI: 46 KM YAPTIK

İmamoğlu’ndan sonra bir ” çivi Savunması İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe’den geldi. Buğra Gökçe, İmamoğlu döneminde İBB’nin 46,2 kilometrelik metro hattı yaptığını söyledi. Gökçe, ” Sayın Cumhurbaşkanımız Ekrem İmamoğlu döneminde çakılan çivilerden bazılarısözleriyle paylaştığı listenin ilk satırında şu ifadelere yer verdi: 46,2 km metro hattı

İBB Lideri İmamoğlu 13,27 kilometre metroİBB Müsteşar Yardımcısı Gökçe bu konuyu gündeme getirirken 3,5 kat artıyor46.2 kilometreye çıkması dikkat çekti.

GERÇEKTE NEDİR: 7 MİLES

Ancak gerçek rakamlar, İmamoğlu ve yardımcısı Gökçe’nin çeliştiği iki rakamın palavra olduğunu gösteriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 6 Ocak 2023 tarihinde açıkladığı verilere göre İmamoğlu yönetimi 27 Haziran 2019 tarihinden itibaren İstanbul’da bulunuyor. 7.24 kilometreMetroyu yapmayı başardı.

İBB’li CHP’nin yıllık ortalama metro yapım hızı 2.07 kilometre. 34 yılın en düşükseviye.

KAYNAK: HABER7

haber-hani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu