Haber

İnsanlar Arasında Kutuplaşma Yaratan Düzen: Siyasi Ayrımcılık

İnsan algısının pek çok parametresi olduğunu biliyoruz: Hangi sosyal çevreden geliyorsunuz, eğitiminiz ne, hangi kitapları okudunuz, medyada hangi kanalları izliyorsunuz, arkadaşlarınız kimler, nasıl bir çocukluk geçirdiniz? ne yedin, neler yaşadın, dün gece iyi uyudun mu, tatmin edici bir seks hayatın oldu mu? Paran var mı, para nerede, işin ne, işler nasıl, öncelikle bir işin var mı vs. Ancak son dönemde istikrarımızı alt üst eden değerli bir uyarıcının etkisi altındayız: SİYASET!

Seçimler yaklaştığı için tüm parti liderleri ve kurmayları heyecanlıydı, yine dalgalanıyorlar. Sosyal medya aslında kalan yarım zihinlerimizi toksinlerle bombalıyor.

Normal zamanlarda konuşarak, yazarak (hatta hiçbir şekilde) anlaşamayan insanlarımız artık siyaset yüzünden ev içinde bile bölünmüş durumda. Herkes haklı olduğunu kanıtlamak için birbirine bağırıyor çünkü bu seçimler de diğerleri gibi bir ölüm kalım meselesi haline geldi.

Yakından şahit olduğum bir durumu şu satırlarla aktarmak isterim: Bir karı koca… Çocukları büyümüş, evden ayrılmışlar. Ellili yaşlarındalar. Başlarını sokabilecekleri bir evleri vardır ama kazandıkları parayı sıkıntı içinde dikkatli bir şekilde harcamak zorundadırlar. Diğer bir deyişle, her zaman ekonomik sorunları olmuştur. (Daha önce) sevgi dolu bir bağları var. Ama kaderin cilvesi bu, siyasi görüşleri farklı… Millet İttifakı Hanım’a oy verecek olan adam Cumhur… İkisi de ülkenin geleceğinden endişe ediyor. İnanç kayboldu. Seçime günler kala evlerinin ortasına bomba düştü. Her ikisini de iyiliksever, saygın ve nazik insanlar olarak tanıyan komşuları bile kavgalarından nasibini aldı. Evden gelen sesler kulakları ağrıtıyor.

– Hayatta kalma sorunu var!

– Tencere kaynmıyor!

– Ben tatlım diyorum, sen patlıcan diyorsun!

– Patlıcan? Ben o noktaya gelemiyorum bile, soğana takıldım!

– Seninki ekonomiyi çözecek mi?

– Seninki neden 20 yılda çözemedi? Maliye bakanı olarak getirdikleri hayalperest adamla bu işi çözecekler mi?

– Altı farklı nasıl olacak?

– Bir adam bunu nasıl yapacak?

– Hiçbir şey bilmiyorsun bari konuşma!

– Çok şey bildiğini düşünüyorsun!

– Nasıl göremediğine inanamıyorum!

– Sen bir hainsin!

– Sen hainsin!

Bu konuşmalar uzayıp gidiyor. Karı koca ayrılmaya karar verirler. Bu dönemde evleri ayırmak kolay bir iş değildir. Birbirini “hain” gören iki kişinin yatması da derttir. Birisi yorganı kanepeye taşıyor. Evde tek televizyon var. İlk kim kapatırsa kanalı açar. Bir Halk TV sesi yükseliyor, Bir Haber…

Bayanın telefonu çalıyor.

-Akşam okey oynamaya bekliyoruz, Allah ne verdiyse yiyelim, diyor karşıdan ses.

Kadın buz gibi bir ses tonuyla kocasına;

-Akşam Müzeyyen bizi okey oynamaya çağırdı, harcayabilir miyiz?

Adam cevap verir;

– Yeşil gömleğim ütülü mü?

O gece okey dönüşünden sonra yatak odalarından ateşli sesler yükselir, komşular şahittir. Kimse kanepede uyumaz.

Ertesi sabah yine sesler;

– Sen bir hainsin!

– Sen hainsin!

– O kadar yıl okudunuz ki Türkiye’nin halini gerçekten okuyamıyorsunuz!

– Kendine bir bak! Sosyal medyada gördükleriniz kadar bildikleriniz. Birçok yapay zeka dolandırıcılığı…

Kulağı inciten sesler, kalbi inciten sözlere dönüşür. Birisi evden çıktığında sesler kesiliyor ama çarpan kapının yankısı apartmanda devam ediyor.

Bu karı koca okulda yan yana sınıflarda birinci sandık görevlisi olarak çalışacak; Biri Millet, diğeri Cumhur ittifakının askeridir. Çantaları farklı araçlara bindirerek Yüksek Seçim Kurulu’na götürecekler. Tıpkı televizyonda seçim sonuçlarını izleyecekleri gibi. Aynı mutluluğu paylaşacak olsalar da aynı hüznü paylaşmayacaklardır. Birisi alaycı bir şekilde başka birine bakacaktır. Tıpkı yatacakları gibi. Muhtemelen birisi şiddetli bir orgazm yaşayacak ve obur gibi davranmasına bile gerek kalmayacak…

Halkı geçtim evlerin ortasındaki bu ayrılık nasıl bitecek?

instagram

Facebook

heyecan

wordpress

‘Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamen yazarlarının orijinal düşünceleridir ve Onedio’nun yayın politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio’

haberkizilirmak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu