Haber

İşçi Partisi Üyeleri, Gazze’de Ateşkes Çağrılarını Reddeden Liderlerini İstifa Etti

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer’ın Gazze’de acil ateşkes çağrılarını ısrarla reddetmesinin ardından 11 belediye meclis üyesi partilerinden istifa ettiklerini açıkladı.

Ana muhalefet liderinin Gazze’de ateşkes çağrılarını defalarca reddetmesinin ardından Burnley Belediye Meclisi Lideri ve 10 belediye meclis üyesi yazılı bir açıklama yaparak İşçi Partisi’nden istifa ettiklerini duyurdu.

Açıklamada, “Keir Starmer ve yönetimin endişelerimizi dinlemediği veya toplumlarımızın duygularını kabul etmediği veya etmeyeceği açıkça ortaya çıktı.” ifadesine yer verildi. İfadesi yer aldı. ???????

İşçi Partisi lideri Starmer, İsrail’in kendisini Hamas’a karşı savunma hakkına sahip olduğunu iddia ederken, Gazze’deki çatışmada “insani yardım kesintilerini” destekliyor ancak ateşkes çağrılarını ısrarla reddediyor.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’ne bağlı 150’den fazla belediye meclis üyesi, 25 Ekim’de yaptıkları açıklamada, başta parti başkanı Starmer olmak üzere parti yöneticilerinden Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulunmalarını talep etti.

Partiden 20’den fazla belediye meclis üyesi istifa etti

İşçi Partisi’nin 7 Ekim’den bu yana İsrail’i destekleyen açıklamaları ve Starmer’in İsrail’in Gazze’ye su, yiyecek ve yakıt akışını engellemesini haklı gösterme kararı partide tartışmalara neden oldu. Starmer daha sonra yaptığı açıklamada sözlerinin yanlış anlaşıldığını iddia etti.

20’den fazla belediye meclis üyesi partiden istifa ederken, çok sayıda milletvekili ve seçmen de Starmer’ı bu tutumu nedeniyle eleştirdi.

Starmer’ı eleştirenler arasında İskoçya Bölge Başbakanı Hamza Yusuf da vardı.

Yusuf bir radyo yayınında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Binlerce insan öldü, çocuklar öldü. Ateşkes çağrısı yapmamız için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor? Keir Starmer ve Başbakan’ın (Rishi Sunak) tutumunu anlayamıyorum. Onlara daha kaç çocuğun ölmesi gerektiğini soruyorum. Bize katılmadan, BM dahil çoğumuza katılmadan ve ateşkes çağrısı yapmadan önce?” “Bütün tarafları masum çocuklar için ateşkes çağrısı yapmaya davet ediyorum.”

haber-kocarli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu