Haber

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “Kıbrıs Rum tarafının, Ada ve bölgedeki gerilimi artıran silahlanma faaliyetlerini karşılıksız bırakmayacağız”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) silahlanma programlarını son 20 yılın en yüksek düzeyine yükselttikleri istikametindeki açıklamalarına karşılık vererek, “Kıbrıs Rum tarafının, Ada ve bölgedeki tansiyonu artıran silahlanma faaliyetlerini karşılıksız bırakmayacağımızı tabir etmek isterim” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) Savunma Bakanı Haralambos Petridis’in “Rum tarafının silahlanma programının son 20 yılın en yüksek seviyesine yükseltildiği” halindeki açıklamasına karşılık verdi.

Ertuğruloğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Petridis, Rum Meclisindeki bütçe görüşmelerinde, Rum tarafının silahlanmaya ciddi anlamda kaynak ayırarak, silahlanma programının son 20 yılın en yüksek seviyesine yükseltildiğini söyledi. Her zaman diplomasi ve diyalog yolunu tercih etmemize karşın, Kıbrıs Rum tarafının, Ada ve bölgedeki gerilimi artıran silahlanma faaliyetlerini karşılıksız bırakmayacağımızı ifade etmek isterim” dedi.

“Kıbrıs Türk halkına açık bir tehlike olduğunu göstermektedir”

Rum Savunma Bakanlığının bütçesinde yalnızca silahlanmaya 200 milyon euro ayıracağına dikkat çeken Ertuğruloğlu, “Rum tarafının insansız hava araçları ve saldırı helikopterleri satın alacağına karar vermesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Rum tarafına 30 yıllık silah satış ambargosunu kaldırması, Rum tarafının kırkın üzerinde tatbikata katılması, Kıbrıs Türk halkına açık bir tehlike olduğunu göstermektedir” sözlerini kullandı.

“Rum tarafına öldürücü silah satışı yapılmasına dahi karar vermeleri bir silahlanma yarışına yol açmaktadır”

Rum tahriklerine ilaveten Rum papazların silahlı eğitim almaları, hudut sınırına Rum Ulusal Muhafız Ordusu’nun yüzlerce ağır silah mevzisi yerleştirmesini de hatırlatan Ertuğruloğlu, “Rum tarafının Kıbrıs Türk halkına karşı bu hasmane tutumu, tüm iyi niyetlerimize karşı, bugüne kadar kabul edilebilir bir anlaşmaya varılamamasının nedenlerine de ışık tutmaktadır. Rum kesiminin silahlanmaya tüm hızıyla devam etmesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa gibi ülkelerin Rum tarafına öldürücü silah satışı yapılmasına dahi karar vermeleri bir silahlanma yarışına yol açmaktadır” dedi.

Ertuğruloğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: “Rum tarafının Kıbrıs Türk halkını tehdit eden silahlanmasına karşılık bölgesel bir güç olan Anavatan Türkiye ile birlikte gerekli adımları atma kararlılığımızı sürdürmekteyiz.” – LEFKOŞA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu