Haber

Muş’ta çekirge alarmı: Tarlalara doğru ilerliyorlar

Muş’un Karabey köyü merasında sürüler halinde görülen çekirgeler önlerine ne çıktıysa yok ederek hatasız tarlalara yönelerek endişe yarattı.

Muş’un yüksek yamaçlarında sürüler halinde görülen çekirgeler, bulundukları alandaki çayırları yok ederek ekili alanlara doğru ilerliyor. Muş Ovası’na ilerleyen çekirge sürülerinin ekili alanlara zarar vermesinden endişe edilirken, Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede ilaçlama çalışması yapıyor.

Çekirgelerin hastalık ve zararlı böceklerle mücadele ettiğine değinen Muş Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, “ Bu hastalık ve kayıplarla mücadele edebilmek için teknik gruplarımız özellikle sıcaklığın 15 derecenin üzerine çıktığı bahar aylarında sirkeler üzerinde çalışmaktadır. Kurtik Havzası’nın özellikle İnardı, Soğucak, Cevizlidere, Derecik ve Yörecik gibi kesimlerinde çekirge popülasyonlarına rastlandığı görülmüştür. Şu anda en büyük çabamız özellikle yumurtlama alanlarında ve nift after hatch dediğimiz dönemde gerekli önlemleri almaktır.” söz konusu.

Çekirge ile önceki yıllarda aktif bir çaba sarf ettiklerini belirten Gün, çekirge ile ilgili olarak köy muhtarları ve çobanlarla işbirliği içinde çalıştıklarını ifade etti. Daha önceki yıllarda o havza kısmı dediğimiz bölgelerde müdürlük olarak çekirge ile aktif olarak çaba gösterildiği için 2022 yılında küçük bir alanda bu çekirge popülasyonuna rastlanıyordu. Bu yıl yağışların iyi gitmesi ve özellikle kışlakların durumu nedeniyle çekirgelerde artış oldu ve bu konudaki çalışmalarımıza özellikle devlet yardımlarıyla devam ediyoruz. Köy muhtarı, üreticiler ve çobanlarla işbirliği halinde özellikle nift döneminde bu çaba gösterilmektedir. Çekirgeler sürü halinde yaşayan ve ovadaki ekili alanlara önemli zararlar verebilen böceklerdir. İlkbaharda gerekli ilaçlama yapılır. Çekirgelerle mücadele, gerekli ilaçlamalar konusunda çiftçilerimizi ve özellikle bahçeyi ekip biçen köylülerimizi bilgilendiriyoruz. İl müdürlüğü olarak çekirge popülasyonunun yoğun olduğu yerlerde gerekli tedbirler alınarak bilgilendirmeler yapıldı.şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu