Haber

Rusya’dan hatırlatma: Batı, Suriye’nin kaynaklarını yağmalamaya devam ediyor

Bakanlık, Orta Doğu’daki son duruma ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak mesajında ​​şunları söyledi: ABD ve Avrupa Birliği (AB), Suriye’ye bebek mamasından ilaca, çift kullanımlı tıbbi ekipmandan inşaat malzemelerine kadar çok çeşitli ürünlerin ithalatını yasaklayan yasa dışı tek taraflı yaptırımlar uygulayarak ülke ekonomisini boğmaya devam ediyor. jeneratörler. ‘yine güneyde’ yasadışıBölgeleri işgal ederek petrol ve tahıl çalıp kaçırıyorlar, Suriye halkını ekmek ve güç kaynaklarından mahrum bırakıyorlar.“dedi.

Rusya Dışişleri BakanlığıBatılı bağışçıların yüksek sesle yapılan açıklamalara rağmen acil yardım için kaynak ayırma yükümlülüklerini yerine getirmemeleri nedeniyle ortaya çıkan kronik fon eksikliği nedeniyle Suriye Arap Cumhuriyeti’ne uygun insani yardımın tam anlamıyla sağlanamadığı bildirilirken, “ Mültecilerin erken iyileşmesi ve geri dönüşünün kolaylaştırılması alanındaki projelerden bahsetmiyoruz bile… 6 Şubat depreminden önce hazırlandı Mevcut BM insani yardım planının yüzde 30’undan azı gerçekleştirildidiye vurguladı.

Suriye’nin çabaları

Bakanlık, 10 Kasım’da Suriye hükümet temsilcilerinin, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından açılan Öncüpınar ve Çobanbey sınır kapılarının açılış sürecinin 10 Kasım’da Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne (UN OCHA) bildirildiğini belirtti. 6 Şubat, 13 Şubat 2024 olacak. 100 bin metrekareye uzatıldığının kendisine bildirildiğini hatırlattı. Öncüpınar (Bab El Selam)Ve Çobanbey (Al Rai)Sınır kapılarını 3 ay süreyle açık tutma kararı aldığını sözlerine ekledi.

BM Suriye’nin kararını doğruladı

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından açılan Öncüpınar ve Çobanbey sınır kapılarının açık süresinin 13 Şubat 2024 tarihine kadar uzatıldığını belirten Prof. BM Sözcüsü Stephane DujarricBu iki kapının ve Cilvegözü sınır kapısının insani yardım açısından kilit öneme sahip olduğunu daha önce de vurgulamıştık.

Dujarric, Suriye’nin kuzeybatısındaki sınır ötesi yardımların önemine dikkat çekerek, BM ve ortaklarının bu kapılardan her ay 2,5 milyon kişiye ulaştığını belirtti.

BM çalışanlarının bu yıl 260 sınır ötesi yardım operasyonu gerçekleştirdiğini belirten Dujarric, 3 sınır kapısından toplam 4 bin 200 yardım tırının geçtiğini duyurdu.

tepebasihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu