Haber

Şanlıurfa’da fahiş kira ve ev taşıma ücretlerine sıkı denetim

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremden etkilenen illerden biri olan Şanlıurfa’da 7 emlakçıya fahiş kira artışlarından ceza kesildi. Yüksek bedelle kiralanan evlerin 2 yıl süreyle mühürleneceği belirtilirken fahiş ev taşıma ücretine de sınırlama getirildi.

340 kişinin yaşamını yitirdiği Şanlıurfa’da depremde evleri yıkılan ve hasar gören aileler sağlam evlere taşınıyor. Konut bulmakta güçlük çeken vatandaşlar, fahiş kira artışlarından dolayı sıkıntı yaşıyor. Şanlıurfa Valiliği, bazı sakinlerin ve emlakçıların ortada 5 ila 13 bin lira kira ve 6 ila 1 yıllık depozito talep etmesi üzerine harekete geçti. Valilik, mağdur vatandaşların 175 numaralı telefon hattını araması durumunda kirayı artıran veya kiracıyı evinden çıkaran ev sahibi hakkında cezai işlem yapılmasına ek olarak 2 yıl süreyle konutlarının mühürleneceğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, “İl Ticaret Müdürlüğü koordinasyonunda ekipler, il genelinde kira artışlarının bildirilmesi üzerine emlak ofislerinde inceleme ve incelemelerde bulundu. Ekipler, 15 gayrimenkulde fiyat denetimi yaptı. Kiraları arttırdığı tespit edilen 7 emlak ofisi idari para cezasına çarptırıldı.Evini fahiş fiyata kiralayanların evleri 2 yıl süreyle mühürlenecek.NAKLİYE FİYATLARINA SINIRLAMA Şirketlere de fiyat sınırı getirildi. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan yaptığı açıklamada, depremi fırsat bilerek nakliye ve elleçleme fiyatlarında fahiş fiyat talep eden firmalara belirlenen sonun üzerinde işlem uygulanacağı açıklandı. ilçede 6 bin TL, ilçeler arası en fazla 8 bin TL. Ev taşıma asansörü fiyatı bin TL ile sınırlıdır. Ekiplerimiz denetimlerini gerçekleştiriyor. Bu yönetmeliğin dışına çıkan firmalar hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.” ifadesini kullandı.

Çevre illerden gelen depremzedeler için konteyner kent Harran’da incelemelerde bulunan Vali Ayhan, buradaki eksikliklerin tamamlanması için çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu