Haber

Sarık Giymeyen Müdüre Hakaret Eden Öğrenciye ‘Uyarı’ Cezası

Gaziantep’te bir imam hatip ortaokulunda müdür, kız öğrenciye ‘başörtüsü takmadığı’ için hakaret etti. Hakkında soruşturma başlatılan yönetmene sadece “uyarı” cezası verildi. Eğitimciler verilen cezanın yetersiz olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Mustafa Yıldırım, 2021 yılında Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde bulunan 30 Ağustos İmam Hatip Ortaokulu’nun müdürüyken okulda bir kız öğrenciye ayrımcı ve cinsiyetçi hakaretlerde bulundu.

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’ın haberine göre Yıldırım, kız öğrenciye başörtüsü takmadı. “dürüst olmayan, ahlaksız” sözleriyle kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma açıldı. 27 Aralık 2021 tarihli soruşturma dosyasındaki bilgilere göre Yıldırım’ın konuşmaya konu olan kız öğrenciyi ve başörtüsü takmayan diğer kız öğrencileri başörtüsü takmaya zorladığı ortaya çıktı. Yıldırım hakkında kız öğrencilere yönelik aşağılayıcı ve aşağılayıcı sözler söylediği için disiplin soruşturması başlatıldı.

Kanun uygulanmadı, sadece ‘uyarı’ cezası verildi

Soruşturma kapsamında Yıldırım’a 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca oy çokluğu ile “uyarı” cezası verildi. Ret oyu veren tek kişi, Meclis temsilcisi Mustafa Uğur Özdal oldu. Hükümete yakınlığıyla tanınan Eğitim Bir Sen Sendikası.

Yıldırım cezaya itiraz etse de bu itiraz reddedildi. Öte yandan Yıldırım hakkında bu soruşturma dışında devam eden soruşturmalar da var. Yıldırım’ın konuşmasının okul müdürünün görevinden alındığı ve diğer okulda müdür olarak atandığı öğrenildi.

Soruşturma sonucunda müdüre verilen cezayla ilgili çarpıcı bir detay var. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili unsurunda, “Üstüne veya maiyetine karşı küçük düşürücü veya küçük düşürücü hareket ve davranışlarda bulunmak” Suç kademeli ilerleme ile cezalandırılmalıydı. Buna rağmen Yıldırım’a sadece uyarı verildi. Öte yandan Yıldırım’ın 2018 yılında bir kız öğrenciye şiddet uyguladığı iddia edilmiş, öğrencinin ailesi darp raporu alarak savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Tezlere göre, iddiaya ilişkin kamu davası açılmasına rağmen öğrencinin ailesine rüşvet verilerek şikayeti geri çekilmiştir.

“Yasalar ve yönetmelikler derhal uygulanmalı”

Eğitim İş Başkanı Kadem Özbay, yöneticinin uygulamalarını ve aldığı cezayı değerlendirdi. Özbay, “Başörtüsü takmayan bir kız öğrencinin ahlakını suçlayacak kadar şeriat aşığı olan bu kişinin, zimmete para geçirirken bir anda bunu unutmasını açıklayabilecek hiçbir kibar cümle yok. adı zimmete para geçirmek, halen bir okul yöneticisi konumunda. Dayak, gerici hakaret, zimmete para geçirme, görevi kötüye kullanma, okuldaki çalışma düzenini bozma ve hatta çalışan ve astlara yönelik mobbingin Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde cezayı hak etmediğini açıkça görüyoruz. Soruşturmalar yasa ve yönetmeliklerin gerektirdiği şekilde derhal sonuçlandırılmalıdır.”dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu