Haber

‘Sil baştan’ Tour of Türkiye

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 2000’li yıllarda gerçekleşen bisikletin Şampiyonlar Ligi olarak isimlendirilen “World Tour” kategorisine yine yükselmesi için geri sayım başlıyor. Türkiye Bisiklet Federasyonu, Milletlerarası Bisiklet Birliği-UCI ile Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi yine ilişkin olduğu yere yükselmesi için yapılan protokole imzalar atmanın heyecanını yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı’nın vizyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın büyük dayanaklarıyla Milletlerarası Bisiklet Birliği ile yapılan protokol, üç yıllık bir süreci kapsıyor. Üç yıllık sürecin akabinde Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi, “World Tour” kategorisine yükseliyor.

1963 yılında Marmara Tipi olarak başlayan, 1966 yılında milletlerarası nitelik kazanan ve 1968 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi, 57 yıldır dünyaca ünlü bisiklet ekiplerini ve dünyaca ünlü pedalları Türkiye’nin doğal ve tarihi hoşlukları içinde ağırlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Bisikletin Şampiyonlar Ligi “World Tour” kategorisine yükselmesi için UCI ile uzun vadeli bir stratejik plan yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu, UCI uyumu ile 2023 yılından itibaren tekrar yapılanarak tertibi sürdürülebilir bir halde adım adım büyüterek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu üç yıllık projeksiyon kapsamında 2026 yılında “World Tour” kategorisine çıkarmayı hedefliyor.

“UCI World Tour” kategorisi kapsamında yer alan Tour de France, Giro d’Italia, Paris-Roubaix, Vuelta a España üzere dünya bisikletinin en kıymetli marka yarışları ortasına girmeye hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi için Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu, Cumhurbaşkanlığının vizyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın takviyeleriyle UCI İdaresi ile yaptıkları iş birliğinden ötürü büyük bir heyecan ve onur duyduklarını aktardı.

Müftüoğlu: “Cumhurbaşkanımızın 2023 Türkiye Yüzyılı maksatları doğrultusunda tarımdan teknolojiye her alanda olduğu üzere spor alanında da Türkiye rüzgarının esmesini sağlamak için büyük adımlar birinci günkü heyecan azim ve aşkla atılıyor. Biz de bu vizyondan hareketle Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun “World Tour” kategorisine tekrar ilişkin olduğu yere Şampiyonlar Ligi’ne yükselmesi için sil baştan diyoruz. 2000’li yıllarda yükseldiğimiz Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun yine ilişkin olduğu yere yükselmesi için Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak Cumhurbaşkanımızın vizyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın büyük dayanaklarıyla Milletlerarası Bisiklet Birliği UCI ile üç yıllık kontrat imzalıyoruz. Bisikletin Şampiyonlar Ligi olarak isimlendirilen World Tour kategorisine yine yükselmemiz için attığımız bu adımın ülkemize ve tüm spor kamuoyuna ve bisiklet ailesine iyi uğurlu olmasını dilerim“dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu