Ekonomi

Uganda Devlet Başkanı Museveni, Afrika ülkelerini işlenmiş ürün almaya çağırdı

Uganda Devlet Lideri Yoweri Museveni, Afrika ülkelerinden hammadde yerine işlenmiş işlerin alınması için davette bulundu.

Museveni, Uganda’nın başkenti Kampala’da düzenlenen G-25 Afrika Kahve Zirvesi’nin açılışında konuştu.

Museveni, küresel refahın herkesin çıkarına olacağına işaret ederek, “Kahrolsun emperyalizm, kahrolsun asalaklık, yaşasın kazan-kazan stratejisi.” ifadesini kullandı.

Afrika kahvesinin dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Museveni, “Son 60 yılda dünyadaki daha akıllı insanlar için hammadde üretmek olan modern köleliğe karşı mücadele ettik. Afrika’dan işlenmiş eserler satın alın, değil. İşlenmemiş içerikler.” söz konusu.

Tarım ürünlerinden yer altı kaynaklarına, Afrika’dan hammadde ihraç edilmesi nedeniyle “küresel güney” ile “küresel kuzey” arasında büyük bir varlık kaybı olduğunu ifade eden Museveni, Afrika dışına hammadde ihraç etmenin sadece zarara neden olmadığını belirtti. para kaybı ama aynı zamanda iş kaybı.

Museveni, “ABD, Avrupa ve Asya ülkeleri Afrika’dan hammadde yerine pahalı eserler alsa ne kaybederdi?” sorusunu sorarak, Afrikalılar daha fazla para kazanırsa daha fazla satın alma gücüne sahip olacaklarını söyledi.

Uganda Devlet Başkanı Museveni şöyle devam etti:

“Daha fazla kazanan ve elektriği olmayan Afrika ülkeleri ihtiyaçlarını karşılamak için türbinleri nereden bulacak? Avrupa’dan, ABD’den, Rusya’dan, Çin’den ya da diğer ortaklardan gelmeyecek mi? Açgözlülük nasıl bu kadar akılcılığı gizleyebilir?”

maltepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu