Haber

Adalet Bakanı Bozdağ canlı yayında soruları yanıtladı: (2)

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “6’lı Masa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına aday bulamıyor. Eğer Tayyip Beyin karşısına onunla mücadele edecek bir aday bulsalardı on defa çıkarırlardı.”dedi.

Bakan Bozdağ, A Haber’de canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul Beyoğlu’nda yaşanan patlama nedeniyle pek çok provokatif haberin toplumsal medyada dolaştığını belirten Bozdağ, toplumsal medyada dolaşan temelsiz, yönlendirme emelli bu haberlere vatandaşların prestij etmemesinde büyük yarar olduğunu söyledi.

“Bu olayın seçime yaklaşma sürecinde Türkiye’nin eline geçirdiği dengeleri bozmak amacıyla olduğu düşünülebilir mi?” formundaki soru üzerine Bozdağ, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu olayı elbette yapanların bir hesabı var. Yani hesapta amaç muhakkak Türkiye. Türkiye’nin huzuru, güvenliği, barışı, istikrarı ve bugün sağlandığı güven ortamı ve ileriye dönük verdiği umutları yok etmek olabilir. Çünkü çok net gözüküyor. Türkiye’nin en işlek caddelerinden birine hem vatandaşlarımızın hem de Türkiye’ye ziyaret maksadıyla gelen turistlerin, yabancıların en çok kullandığı yerde böyle bir patlamanın yapılması, planlanıp icra edilmiş olması bir defa Türkiye’nin iç huzuruna, barışına, güvenliğine, istikrarına dönük bir ataktır.”

Patlama yaşanan yerin özel seçildiğinin çok açık olduğunu aktaran Bozdağ, “Bütün dünyaya da Türkiye’nin önemli yerlerinden birine gerçekleştirilen bu terör saldırısıyla mesaj verme planlaması da yapılmış olabilir. Bunlar değerlendirilebilir.” dedi.

“FETÖ’yle ilgili 112 ülkeden iade talep etmişiz”

Bekir Bozdağ, Türkiye’nin iadesini istediği yurt dışındaki kişilere ilişkin, “FETÖ’yle ilgili 112 ülkeden iade talep etmişiz. AB üyesi ülkelerden bugüne kadar 426, ABD’den 232 talebimiz olmuş. İsimli makamlardan bugüne kadar bakanlığa iade için 1855 talep gelmiş FETÖ’yle ilgili. Bunlarla ilgili 112 ülkeye 1172 kişi hakkında 1277 dosya göndermişiz ama bugüne kadar bize sadece 3 tane iade var. Şimdi bu iadelerden biliyorsunuz ikisi Romanya’dan, birisi Cezayir’den Türkiye’ye yapılan iadelerdir. Geri kalan yok. Şu ana kadar da 122 tane deport edilmiş kişi var. Toplam 125 kişi. Dikkat edilirse bizim istediğimiz bireylerin hiçbirisini Amerika da, Avrupa ülkeleri de iade etmiyor.” biçiminde konuştu.

İade istenen ülkeler

Şu anda en fazla Almanya’dan iade istendiğini belirten Bozdağ, bunun 136 kişi olduğunu, Yunanistan’dan 99, Belçika’dan 52, Hollanda’dan 38 kişinin iadesinin istendiğini aktardı.

Bozdağ, bugüne kadar İçişleri Bakanlığına 1906 kırmızı bülten talebi geldiğini, bunların 1077’sini gönderdiklerini ve işlemlerinin bittiğini, bugüne kadar tek bir tane FETÖ’cünün ismini yayınlamadıklarını, zira kırmızı bültenle ilgili bu işleri yürütenlerin FETÖ’yü terör örgütü olarak görmediklerini kaydetti.

Bozdağ, “FETÖ’ye en büyük darbe ne derseniz? 12 Ekim 2014’te yapılan HSYK seçimleri derim. O seçimde belleri kırıldı. HSYK seçimlerini kazandıktan sonra önemli adımlar attık ve büyük değişiklikler yaptık. Yargıda yapılan temizlik 15 Temmuz’da tesirli oldu.” ifadelerini kullandı.

“Devlet, FETÖ ile ilgili tüm usulleri çözdü”

Bozdağ, FETÖ’ye terör örgütü diyenin, ilk AK Parti olduğunu, askeriye ve yargıda gerekli temizliğin yapıldığını dile getirerek, FETÖ’nün tespiti güç omurgasız tipler yetiştirdiğini söyledi.

Bakan Bozdağ, tüm terör örgütleri ile olduğu üzere FETÖ ile gayretin de aralıksız devam ettiğini ve kıymetli uzaklıklar alındığını bildirdi.

FETÖ’nün yöntemlerine yönelik devletin elinde bugün daha fazla veri olduğunu bu veriler arttıkça örgütün üzerine daha çok gidildiğine işaret eden Bozdağ, şunları kaydetti:

“Bununla ilgili çalışmalar sonuna kadar devam ettirilecek. Devlet, FETÖ ile ilgili tüm yöntemleri çözdü. FETÖ sadece iktidarı değil, muhalefeti, sanatçıları, bilim insanlarını ve iş insanlarını da dinlemiş, Sayın Erdoğan, bunlara ‘hodri meydan’ dedi. Tayyip Beyin dışında kimse bunlarla böyle mücadele edemezdi. Ne CHP ne de diğerleri bunlarla mücadeleye cesaret edemezdi. Türk halkının bu mücadelede Tayyip Beyin yanında olması başarıyı getirdi. Eğer Tayyip Bey olmasaydı halk 15 Temmuz’da sokağa çıkar mıydı? “

FETÖ’yü ABD’den istemek için dosyalar gönderdiklerini belirten Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanı her görüşmede muhataplarına bu mevzuyu söylüyor. Ben de kanıtları sundum ve ‘dosyayı adli makamlara gönderin’ dedim. Bizim evrakımız hala isimli makamlara gönderilmedi. ‘FETÖ’yü Amerika himaye ediyor’ diyoruz açıkça. FETÖ’yü Türkiye’ye karşı koz olarak tutuyorlar. Ben onlara, ‘Türkiye’yi bir terör örgütü için karşınıza alırsanız, siz kaybedersiniz.’ dedim.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin güçlenmesi, istikrarı çok önemli”

Bakan Bozdağ, Türkiye’nin güçlenmesi, istikrarı ve kendi ayakları üzerinde durmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bunu bozmak isteyenlere Türk halkı izin vermezse, 2023’te tekrar Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a fırsat verirse, o teröristlerin Türkiye’ye verildiğini göreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin demokrasi tecrübesinde çok yol aldığını, darbe ve muhtıralar gördüğünü anlatan Bozdağ, “Türkiye bütün bu badireleri aşmış, vatandaşlar bunları yaşayarak görmüş ve bedeller ödemiştir. 15 Temmuz’da Türk halkı sokağa indiyse Türkiye’nin yaşadığı demokratik deneyimden dolayıdır. Türk halkının basiretine inanıyorum, palavra üzerine kurulan siyasete Türk halkı müsaade vermiyor.” şeklinde konuştu.

“6’lı Masanın daha aldığı bir karar yok”

Bozdağ, 2023’te tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçileceğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“6’lı Masanın daha aldığı bir karar yok. Bu beceriksizliği halk görüyor. Cumhurbaşkanımızın dirayetini de görüyor. ‘Sorun var onu çözecek olan da Cumhurbaşkanıdır’ diyor. Milletimiz sandıkta yeniden ‘Erdoğan’ diyecektir Cumhurbaşkanımız, dünyanın en kıymetli siyasi aktörlerinden biridir, milletimiz bunu görüyor. 6’lı Masa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına aday bulamıyor. Şayet Tayyip Beyin karşısına onunla çaba edecek bir aday bulsalardı on sefer çıkarırlardı. Güçlü aday bizde, bütün seçimlerde rakiplerini yendi, vatandaşla güzel bir diyaloğu var. Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanımız ortasındaki yarışın galibi belidir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun 6’lı Masanın adayı olduğunu düşünüyorum. Bütün hareketlerinden aday olduğunu haykırıyor. Ben, onlara ‘Anketlere değil, sokağa bakın’ diyorum. 6’lı Masada bir irade olduğunu düşünmüyorum.”

(Sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu