Haber

Asi Yolcu Ucuza Kaçtı

Havacılıkta uçuş güvenliği her şeyden önce gelir. Emniyet ve güvenliğin en üst düzeyde sağlanması için çok önemli kurallar vardır. Uçuşların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve yolcular için mümkün olduğunca keyifli geçmesini sağlamak en önemli hususlardır. Bu noktada Avustralya’nın başkenti Canberra Havalimanı’nda havacılık açısından olağanüstü bir olay yaşandı. Detaylar burada…

Asi yolcu ucuz bir kaçış yakaladı!

Avustralya’nın başkenti Canberra Havalimanı’nda inanılmaz diye tanımlayabileceğimiz bir olay yaşandı. Bir kadın yolcu, aprondan havalanmak üzere piste çıkmak üzere olan ve motorları çalışan QantasLink havayolu şirketine ait Embraer 190 tipi uçağına doğru aprona doğru yürüdü.

Memurlar dışında aprona inmenin sakıncalı olması bir yana, asi yolcuların üstünden motorları çalışan uçağın ön kısmına doğru hızla yürüdü, uçağa yaklaştı, pilotlara el salladı. ve kendini göstermeye çalıştı.

https://shiftdelete.net/yildirim-carpmasi-ucaklari-dusurur-mu

Durumu erken fark eden pilotlar, kadının tehlikeli bölgede olması nedeniyle motorları kapattı. Böylece olası büyük tehlikenin farkında olan hain yolcu, çalışan motorun içine kapılarak hayatını kaybetmekten kurtuldu. Çünkü uçak motorlarının emiş gücü oldukça yüksektir.

Öyle ki önlerine çıkan canlı veya cansız her kütleyi anında içine çekip parçalayabilirler. Mesela bir uçak motoru 3-5 metre mesafeden insanı rahatlıkla içine çekebilir. Çalışan uçak motorları bu kadar büyük tehlike oluşturduğundan, motorlar çalışırken uçağa yaklaşmak gerekiyorsa, motorlar için belirlenen taban mesafesi kriterlerine uymak hayati önem taşıyor.

Bu kriterleri bilmek ve uygulamak elbette yer hizmetleri çalışanlarının ve uçuş ekibinin önemli görevlerinden biridir. Ancak uçağını kaçıran veya uçuşu rötar yapan yolcuların bu konularda daha bilinçli olmaları hem kendileri hem de söz konusu uçuş için önemlidir. Bu harika olayda asi yolcu, pilotların dikkati sayesinde kurtarıldı. Daha sonra ekipler tarafından gözaltına alındı. Bu bağlamda sorgulanması gereken en önemli noktalardan biri olayın gerçekleştiği havalimanının emniyet ve güvenliğidir.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüş ve fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu