Haber

İzmir’de Çiğli Tramvayı Hizmete Girdi

İzmir’de yapımı tamamlanan Çiğli Tramvayı 27 Ocak 2024 Cumartesi günü hizmete girecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “5 yıl önce ‘İzmir’i demir ağlarla öreceğiz’ derken bunu yapanlar vardı. İnanmayın ama başardık. Benim görev dönemimde sıfırdan başlayıp 183 milyon Euro’luk göz kamaştırıcı bir yatırımla İzmir’e kazandırdığımız Çiğli Tramvayı’nı tamamladık.” “Yarın kurdeleyi keseceğiz. İzmir’e hayırlı olsun” dedi.

3 raylı sistem yatırımını aynı anda sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayı’nı 27 Ocak 2024 Cumartesi günü hizmete açıyor. Satın alınacak araçlarla birlikte yatırım maliyeti 183 milyon Euro olan Çiğli Tramvayı, kolaylık sağlamakla kalmayacak Bölgedeki araç trafiğini rahatlatmanın yanı sıra önemli noktalardaki duraklarıyla da ulaşımı kolaylaştırıyor.

“Bulamadıklarını söylediler, biz bulduk”

27 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de Çiğli 8955 sokakta açılış töreni yapılacak ve programda Can Bonomo sahne alacak. Törene katılmak isteyen İzmirliler için Karşıyaka İskelesi ve Bostanlı İskelesi transfer merkezlerinden tören alanına 15 dakikada bir ücretsiz ulaşım servisi sağlanacak. Açılışa İzmirlileri davet eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “5 yıl önce ‘İzmir’i demir ağlarla öreceğiz’ dediğimizde bize inanmayanlar vardı. Bazıları şöyle dedi: ‘Öncekiler yapamadı. O da yapamaz.’ Bazıları ‘Kendi eşyalarını bile dikemiyorlar’ dedi. ‘İzmir’i bize verin’ dediler. ‘Parayı bulamıyorlar’ dediler. Yaptık ama her zaman olduğu gibi İzmir’in gerçek gücünü unuttular. Bu şehre, bu ülkeye olan bağlılığımızın aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Sıfırdan başladık ve görevim süresi içerisinde bitirdik. “Yarın biz 183 milyon Euro’luk göz kamaştırıcı yatırımla İzmir’e kazandırdığımız Çiğli Tramvayı’nın kurdelesini keseceğiz. İzmir’e hayırlı olsun. 27 Ocak’ta tüm İzmirlilerle buluşmak üzereyiz” dedi.

Karşıyaka ile Çiğli’yi birleştirdi

Çiğli Tramvayı’nın temeli 2021 yılında atıldı. 14 duraktan oluşan 11 kilometrelik hattın inşası kapsamında Karşıyaka ile Çiğli’yi birbirine bağlayan ve bisiklet yolu da bulunan 750 metrelik viyadük ilçe halkının hizmetine sunuldu. İzmir. İZBAN ile yolcu entegrasyonunun gerçekleştirileceği Semra Aksu Caddesi yayalaştırıldı. Tramvay hattı; Çet Sanayi Bölgesi, Çiğli Devlet Hastanesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet verecek. Çiğli Tramvay Sınırının Karşıyaka hattıyla bağlantısı Karya Kavşağı’nda sağlandı. Sınır, yapılan viyadük üzerinden Ekol Kavşağı’na, oradan da Atatürk Caddesi’ne doğru ilerleyecek. Atatürk Caddesi’nden Semra Aksu Caddesi’ne, oradan Eski Havaalanı Caddesi ve Tabiat Koleji Kavşağı’na, ardından Çiğli Devlet Hastanesi ve Çet Sanayi Bölgesi’nden geçerek Evka-5 kavşağına gelecek. Buradan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşılacak. AOSB içinden Katip Çelebi Üniversitesi’ne ulaşan sınır, AOSB içerisinde devam ederek Nazım Hikmet Ran Caddesi’ne ve tekrar Ekol Kavşağı’na gelerek halkasını tamamlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamu ihaleleri yoluyla yapılan yatırımlarda genç mühendis ve mimarlara istihdam sağlayacak bir unsuru hayata geçirdi. Çiğli Tramvay projesinde Büyükşehir Belediyesi, yüklenici firmadan mühendislik ve mimarlık bölümlerinden yeni mezun gençleri istihdam etmesini istedi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu