Haber

Kolombiya Venezuela konferansından umutlu

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, bugün ülkesinde düzenlenecek “Venezuela” konulu uluslararası konferanstan umutlu olduklarını belirtti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Leyva, başkent Bogota’da düzenlenecek ve birçok ülke temsilcisinin katılacağı Venezuela konulu uluslararası konferansın başarıya ulaşması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Leyva, “Bu, komşu ülke için bir fırsat, tüm taraflar için bir aile birleşimi, demokrasinin yeniden açılması ve açık oyun kurallarıyla sonuçlanması gerekiyor. Serbest seçimleri doğal olarak erteleyemeyiz.” sözünü kullandı.

Venezuela hükümeti ile muhalefet arasında olası bir uzlaşmaya dikkat çeken Leyva, Venezuela’ya yönelik yaptırımların kaldırılması ve garantilerin yer aldığı bir seçim takviminin belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Leyva, Başkan Gustavo Petro’nun dün Venezüella Demokratik Üniter Platformu ile yaptığı görüşmeye atıfta bulunarak, “Bu, Venezuela’nın kendi iç sorunu ve çözebilecekleri bir sorun. Taraflar arasında uzlaşmaya yardımcı olmaya ve anlaşmayı hızlandırmaya çalışıyoruz. ” değerlendirdi.

Demokratik Üniter Platform Delegasyonu Koordinatörü Gerardo Blyde de diyalogda Petro’nun rolüne işaret ederek Meksika’daki müzakerelerin yeniden canlandırılması gerektiğini belirtti.

Blyde, “O zirvenin ana hedeflerinin bizim için ne olacağını paylaştık. Halkımızın içinde bulunduğu siyasi, ekonomik ve sosyal krizden çıkmanın en temel aracı, tarafların kararlı bir şekilde Meksika diyaloğuna dönmesidir. ” dedi.

Venezuela’da 23 Ocak 2019’da kendisini geçici devlet lideri ilan eden eski muhalefet lideri Juan Guaido’nun zirveye davet edilmediği belirtildi.

Türkiye zirveye katılacak

Venezuela ile San Carlos Sarayı’nda düzenlenecek konferansa Almanya, Arjantin, Barbados, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, İspanya, ABD, Fransa, Honduras, İtalya, Meksika, Norveç, Portekiz, Birleşik Krallık ve Türkiye katılacak. . Saint Vincent, Grenadinler, Güney Afrika ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisinin katılacağı paylaşıldı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada, Kolombiya’da düzenlenmesi beklenen “Venezuela konulu” uluslararası konferansı desteklediklerini söyledi.

Kolombiya’dan müzakerelere destek

7 Ağustos 2022’de iktidara gelmesinden bu yana muadili Maduro ile 4 kez görüşen Petro, muhalefet ile hükümet arasında olası müzakereleri desteklediğini belirtti.

Venezuela’da son görüşme Kasım 2022’de hükümet ve muhalefet arasında yapıldı ancak çok az ilerleme kaydedildi.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, çeşitli zamanlarda yaptığı açıklamalarda, muhalefetle müzakerelere dönmeyi dört gözle beklemediğini, ülkesinin uluslararası bankalarda el konulan kaynaklarının şu anda teslim edilmediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu