Haber

Kuzey Kore lideri Kim: “Nükleer tehditlere nükleer silahlarla karşılık verilecek”

Kuzey Kore, yeni tip kıtalararası balistik füze Hwasong-17’nin dün başarıyla test edildiğini duyurdu. Füze denemesini yerinde takip eden ülke lideri Kim Jong-un, düşmanların nükleer saldırı araçlarıyla tehdit oluşturmaya devam etmesi halinde Kuzey Kore’nin “nükleer silahlara nükleer silahlarla, topyekün çatışmaya topyekün çatışma ile karşılık vereceği” ihtarında bulundu. Kim Jong-un ayrıyeten birinci sefer kızıyla görüntülendi.

Dün ABD ana karasını vurabilecek menzile sahip kıtalararası balistik füze fırlatarak bölgede tansiyonu arttıran ve büyük telaşa yol açan Kuzey Kore’den füze denemesine ilişkin resmi açıklama geldi. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından yapılan açıklamada, “Hwasong-17” tipi balistik füzenin başarıyla test edildiği duyuruldu. Füze denemesinin “ABD’nin ve öteki düşman güçlerin Kore Yarımadası’ndaki askeri ve siyasi durumu ısrarla tahammül edilemez bir duruma sürükleyen çatışma hamleleri karşısında gerçekleştirildiği” ifade edildi. Ülke lideri Kim Jong-un’un da test atışını yerinde incelediği aktarıldı. Füze denemesi ile ilgili teknik ayrıntılara da yer verilen haberde, Pyongyang Milletlerarası Havalimanı’ndan fırlatılan yeni tip kıtalararası balistik füze Hwasong-17’nin azamî 6 bin kilometre yüksekliğe ulaşıp belirlenmiş amacı isabetli biçimde vurmadan evvel 1 saat 8 dakika boyunca uçtuğu ve 999.2 kilometre uzaklık kat ettiği bildirildi.

Kim’den nükleer meydan okuma

Kim Yong-un yaptığı açıklamada, ABD ve başka düşman güçlerin bölgedeki askeri tehditlerinin arttığını belirterek bu durumun “ülkenin ezici nükleer caydırıcılığına yönelik desteğin önemli ölçüde hızlandırılmasını gerekli kıldığını” söyledi. Ülkesinin bölgede barış ve istikrarı yok etmeye çalışan düşmanların saldırganca savaş tatbikatlarına kararlı formda misilleme yapması gerektiğini vurgulayan Kim, “Kore Yarımadası ve çevresinde ne kadar çok askeri blöf yapılırsa Kuzey Kore’nin tepkisinin o denli saldırgan olacağını” tabir etti. Kim, düşmanların nükleer hücum araçlarıyla tehdit oluşturmaya devam etmesi halinde Kuzey Kore’nin “nükleer silahlara nükleer silahlarla, topyekün çatışmaya topyekün çatışma ile karşılık vereceği” ikazında bulundu.

İlk kere kızı ile görüntülendi

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un ayrıyeten kızıyla birinci defa kamuoyunun karşısına çıktı. Haberde, Kim ile ismi açıklanmayan çocuğunun başşehir Pyongyang’daki havaalanında kurulan füze platformu etrafında görüldüğü fotoğraflara da yer verildi.

Washington’daki düşünce kuruluşu Stimson Center’ın Kuzey Kore uzmanı Michael Madden, Kim’in kızının adının “Chu-ae” olduğunu, 12-13 yaşlarında olabileceğini belirtti.

Öte yandan, Chu-ae’nin varlığından birinci defa 2013 yılında, ABD’li basketbol yıldızı Dennis Rodman’ın Kuzey Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaretten sonra bahsedilmişti. Rodman, Kim’in ailesiyle deniz kenarında vakit geçirdiğini ve “bebekleri Chu-ae’yi kucağına aldığını” tabir etmişti. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu